Dodane przez na Mar 16, 2017 w Fundusz sekurytyzacyjny, Windykacja

Warto odnotować, że w dniu 10 marca 2017 r. Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie prawne:

​Czy komornik sądowy, po prawomocnym umorzeniu postępowania egzekucyjnego, prowadząc egzekucję w zakresie kosztów tego postępowania, na podstawie postanowienia zgodnie z treścią art. 770[1] k.p.c., może łączyć funkcje wierzyciela i organu egzekucyjnego, czy też egzekucję kosztów postępowania egzekucyjnego powinien prowadzić inny komornik sądowy?

Zdaniem Sądu Najwyższego:

​Komornik, który wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, jest uprawniony do wykonania prawomocnego orzeczenia o kosztach tego postępowania (art. 770[1] k.p.c.).

Uchwała wyjaśnia istniejące dotychczas wątpliwości dotyczący kumulowania w rękach jednego podmiotu zarówno funkcji orzekającej (ustalenie wysokości kosztów), jak i wykonawczej.

bezpłatna wycena
Czy komornik sądowy po umorzeniu postępowania może egzekwować swoje koszty postępowania?
1 vote, 5.00 avg. rating (95% score)