Właśnie otrzymałeś pismo od Intrum Justitia ? Zastanawiasz się co to za firma oraz w jaki sposób uzyskała status Twojego Wierzyciela? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej pojawiają się w rozmowach z naszymi Klientami oraz które budzą największe wątpliwości. W następnych artykułach analogicznie odniesiemy się do pism od innych firm m.in. Hoist Polska, GPM Vindexus czy Corpus Iuris.
INTRUM JUSTITIA DEBT FUND 1 FUNDUSZ INWESTYCYJNY ZAMKNIĘTY NIESTANDARYZOWANY FUNDUSZ SEKURYTYZACYJNY (fundusz), a firma windykacyjna
Na początek odróżnijmy pojęcie funduszu sekurytyzacjnego od firmy windykacyjnej.
Fundusze sekurytyzacyjne to tzw. spółki specjalnego przeznaczenia, których głównym celem jest nabywanie pakietu długów od banków, firm telekomunikacyjnych, podmiotów z branży ubezpieczeniowej, energetycznej, usług komunalnych, parabankowej, czy dostawców usług TV. Fundusze sekurytyzacyjne mogą mieć formę standaryzowanych oraz niestandaryzowanych, z których te drugie zdecydowanie dominują na polskim rynku.
Skupować długi mogą wyłącznie niestandaryzowane sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte, w skrócie NSFIZ, zwane potocznie funduszami.
Firmy windykacyjne natomiast reprezentują fundusze i działają w ich imieniu i na ich rzecz. Niektóre z nich są stałymi firmami windykacyjnymi określonych funduszy i są z nimi powiązane kapitałowo np. Prokura NSFIZ i Kruk S.A, niektóre mają z kolei bardzo podobne nazwy funduszu i firmy windykacyjnej np. BEST NSFIZ i BEST S.A. itd. Są także takie fundusze sekurytyzacyjne, które korzystają z zewnętrznych firm windykacyjnych np. Kredyt Inkaso NSFIZ czy OMEGA Wierzytelności NSFIZ oddają do obsługi swoje wierzytelności do GetBack S.A.
Rozróżnienie funduszu od firmy windykacyjnej, która obsługuje dany fundusz jest bardzo ważne, ponieważ nasi Klienci często mylą podmiot, który znajduje się po drugiej stronie sporu i otrzymując pismo np. od GetBack S.A sądzą, iż jest to wierzyciel, gdy w rzeczywistości to tylko firma windykacyjna.
Najczęściej spotykane fundusze sekurytyzacyjne (nazwy skrócone)
W naszej praktyce Klienci najczęściej mają styczność z takimi funduszami jak np. Ultimo NSFIZ, BEST NSFIZ, Hoist NSFIZ, Open Finance NSFIZ, Kredyt Inkaso NSFIZ, Trigon NSFIZ, Omega NSFIZ, Prokura NSFIZ, Lindorff NSFIZ, Universe NSFIZ, Agio NSFIZ, Altus NSFIZ, DTP NSFIZ, Eques NSFIZ, Secus NSFIZ, Takto NSFIZ, Horyzont NSFIZ, Fast Finance NSFIZ, Raport NSFIZ, Corpus Iuris NSFIZ, P.R.E.S.C.O. NSFIZ, Future NSFIZ, GPM Vindexus NSFIZ, Debito NSFIZ, Debtor NSFIZ, easyDEBT NSFIZ.
Najczęściej spotykane firmy windykacyjne (nazwy skrócone)
Z kolei najczęściej spotykane przez naszych Klientów firmy windykacyjne jak np. Kruk SA, Ultimo SA, GetBack, Kredyt Inkaso, Fast Finance, BEST S.A, Lindorff, Kaczmarski Inkaso, Navi Lex, Vindexus, EGB Investment, Presco S.A, DTPartners.
Otrzymałeś pismo od Intrum Justitia?
Jeżeli otrzymałeś pismo od funduszu i postępowanie jest w fazie przedsądowej, np. Intrum wzywa Cię do zapłaty, w zdecydowanej większości przypadków warto poczekać, aż sprawa trafi do Sądu. Dopiero bowiem w fazie sądowej możesz skutecznie się bronić oraz podnieść zarzuty, które pozwolą na zakończenie całego postępowania na Twoją korzyść. Jeżeli otrzymałeś już pismo z Sądu lub od Komornika, to nie powinieneś zwlekać – należy w tym momencie pilnie podjąć się obrony swoich praw.
Czy warto spłacić zadłużenie dobrowolnie lub podpisać ugodę z Intrum
W zdecydowanej większości przypadków odradzamy dokonywanie dobrowolnych wpłat lub podpisywanie ugód zaproponowanych przez drugą stronę. Zazwyczaj jeszcze bardziej komplikuje to Twoją sytuację i w większości przypadków uniemożliwia późniejszą skuteczną obronę – np. poprzez przerwę biegu przedawnienia.
Warto skorzystać z fachowej pomocy w zakresie analizy możliwie najlepszych rozwiązań w Twojej sprawie.
Jak wygrać z funduszem Intrum Justitia ?
Kluczowa kwestia w temacie oddłużania nie wiąże się jednak z tym, kiedy warto spłacić zadłużenie czy podpisać ugodę, a w jaki sposób można skutecznie wygrać walkę z funduszem i jakie podnieść zarzuty, kiedy wierzyciel wniesie pozew do sądu i otrzymamy nakaz zapłaty.
Sposób obrony wymaga dokładnej analizy sprawy i dobrania takich zarzutów, które w danym wypadku powinny okazać się najskuteczniejsze. Nasi prawnicy mają doświadczenie w tego typu sprawach i zawsze starają się wybrać najlepszy sposób obrony, tak aby zapewnić Ci jak najlepszą pomoc. Warto skorzystać z pomocy fachowca.
Podsumowanie
Jeżeli otrzymałeś pismo od Intrum Justitia, czy też od innego funduszu, najważniejsze jest to, aby maksymalnie szybko uzyskać fachową poradę oraz analizę – Nasi prawnicy chętnie służą pomocą.
Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się Tobie, że jedynym możliwym wyjściem z sytuacji jest zapłata długu, bardzo często okazuje się, że fundusze dochodzą roszczeń przedawnionych albo ze względu na szereg niedociągnięć dowodowych i procesowych masz dużą szansę na pozytywne dla Ciebie zakończenie sprawy. Często okazuje się, że fundusze ze względu na formułowaną przez nich treść pozwu, wszelkie braki formalne, nieprawidłowości oraz brak dowodów na istnienie wierzytelności, sami wręcz dostarczają nam argumentów, które możemy skutecznie obrócić na naszą korzyść.
Zachęcamy do kontaktu. Wstępna analiza sprawy jest bezpłatna, sama propozycja pomocy zawsze jest dostosowana do Twoich możliwości i wymaga Twojej akceptacji.