Komornik, jako funkcjonariusz publiczny nie jest osobą bezkarną i nie może pozwolić sobie na wszystko. Jego pracę i działanie regulują przepisy, którym powinien się on podporządkowywać za każdym razem, gdy wykonuje swoje działania. Należy pamiętać, że dłużnik także ma swoje prawa. Gdy komornik rażąco je naruszy, wówczas może zostać wydalony ze służby i stracić prawo do wykonywania swojego zawodu.

Kim jest komornik?

Pracę komorników reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Zgodnie z jej treścią komornicy są funkcjonariuszami publicznymi, którzy działają przy sądach rejonowych.

Zajmują się wykonywaniem tytułów wykonawczych, jak i egzekucyjnych. Ponadto trudnią się w orzeczeniach sądowych w sprawach roszczeń pieniężnych.

Zobligowany jest on przestrzegać przepisów prawa, działać zgodnie ze ślubowaniem i przede wszystkim przestrzegać zasad etyki zawodowej.

Co może komornik, a czego nie?

Gdy komornik zjawi się u progu naszych drzwi musimy pamiętać, że ma on obowiązek wylegitymować się i pokazać swój identyfikator, który zawiera najistotniejsze informacje.

Ustawa reguluje także czas pracy komornika, można się go spodziewać w od poniedziałku do soboty w godzinach 7-21. Inne terminy, np. niedziele, czy święta nie są dniami pracującymi także dla komornika i przeprowadzanie egzekucji w takie dni wymaga specjalnej zgody sądu.

bezpłatna wycena

Szkody wyrządzone przez komornika

Jeśli podczas swych działań komornik narazi dłużnika na jakiekolwiek szkody spowodowany nieodpowiednim wykonywaniem swoich obowiązków to zobligowany jest on do naprawienia tych szkód. Komornik odpowiada za takie szkody, nawet, jeśli wykonanie egzekucji zlecił swojemu zastępcy lub asesorowi komorniczemu.

Należy pamiętać także, że komornik działa na podstawie wniosku wierzyciela i zgodnie z jego treścią powinien postępować. Tam dokładnie określone jest jakie części majątku dłużnika mają zostać zajęte i egzekutor nie ma prawa zająć nic ponad to, co jest napisane we wniosku.

Komornik ma wgląd w nasze konto bankowe i może zająć nasze wynagrodzenie, czy to z tytułu umowy o pracę, zlecenie, czy emerytury oraz renty. Możliwe jest też zajęcie ruchomości, jak na przykład cenne przedmioty, ale nie mogą to być ubrania, opał, czy dewocjonalia.

W skrajnych przypadkach może zostać zajęta nawet nieruchomość, ale dopiero w przypadku, kiedy inne sposoby egzekucji nie będą skuteczne.

Podsumowanie 

Należy więc pamiętać, że w sytuacji, w której będziemy podlegali egzekucji komorniczej musimy być czujni i nie pozwolić, by funkcjonariusz naruszył nasze dobro lub literę prawa.

Jeśli zauważymy, że komornik postępuje nieodpowiednio, wówczas warto poznać wzory pism do komornika. Najlepiej znaleźć wzór skargi na komornika, by w razie potrzeby złożyć ją na odpowiednie ręce i zgłosić, że działania funkcjonariusza wykraczają poza jego obowiązki lub łamane jest przez niego prawo.

bezpłatna wycena


Warning: Undefined array key "open_type" in /home/netlibre/websites/wp_33/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 64