Dobra wiadomość dla dłużników i ich pełnomocników. W dniu 13 kwietnia Sąd Najwyższy wydał uchwałę umożliwiającą dłużnikom domaganie się zwrotu kosztów postępowania egzekucyjnego, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Dotyczy to sytuacji kiedy umorzono postępowanie egzekucyjne na skutek uchylenia klauzuli wykonalności nadanej tytułowi egzekucyjnemu, na podstawie którego wszczęto to postępowanie.

Mówiac prościej – kiedy wierzyciel bezpodstawnie wszczął postępowanie egzekucyjne, to możemy go obciążyć kosztami takiego postępowania. Jest to wyrażenie ogólne zasady rządzącej procesem cywilnym – obciążenia przegranego kosztami procesu.

Korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego dla dłużników

Orzeczenie zostało wydane przed Sąd Najwyższy w dniu 13 kwietnia 2017 r. w sprawie o sygnaturze III CZP 4/17 w odpowiedzi na poniższe pytanie Sądu Okręgowego w Elblągu:

​Czy w przypadku gdy na skutek zażalenia dłużnika na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu postanowienie to zmieniono i oddalono wniosek dopuszczalne jest zasądzenie od wierzyciela na rzecz dłużnika kosztów postępowania egzekucyjnego wszczętego na podstawie tego tytułu?

Sąd Najwyższy stwiedził:

​Dopuszczalne jest zasądzenie od wierzyciela na rzecz dłużnika zwrotu kosztów obrony przed egzekucją, w tym kosztów zastępstwa procesowego, w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego w związku z uchyleniem klauzuli wykonalności nadanej tytułowi egzekucyjnemu, na podstawie którego wszczęto to postępowanie (art. 98 § 1 i 3 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).

bezpłatna wycena

Orzeczenie należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Pozwoli ono niesłusznie windykowanym jeszcze lepiej chronić swoje prawa i nie ponosić dodatkowych kosztów związanych ze sprawą.

bezpłatna wycena


Warning: Undefined array key "open_type" in /home/netlibre/websites/wp_33/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 64