Otrzymałeś właśnie nakaz zapłaty i pozew z funduszu sekurytyzacyjnego albo otrzymałeś pismo od komornika w sprawie z wniosku takiego funduszu bez wcześniejszej informacji o sprawie sądowej? W tym wypadku masz jeszcze możliwość podjęcia obrony swoich praw – szczegółowo piszemy o tym w naszych dwóch wpisach dostępnych tutaj:

W tym wpisie wskażemy natomiast na jeden ze sposobów obrony przed takim pozwem. I to na dodatek dość prosty. Poniżej więcej szczegółów – zapraszamy do lektury.

W sporze z funduszem możesz korzystać z wszelkich sposobów obrony, które mógłbyś wykorzystać w sporze z pierwotnym wierzycielem. Dobrze zapoznaj się z otrzymanym pozwem i dokumentami, a w razie potrzeby pomocy skontaktuj się prawnikiem.

Nasi prawnicy są do Twojej dyspozycji:

  • kontakt@pomocpozwanym.pl
  • 793 785 049

Zbadaj podpisy na umowie cesji zawartej przez fundusz z pierwotnym wierzycielem

Jak otrzymasz pozew od funduszu sekurytyzacyjnego, to jest niemal pewne, że w jego treści znajdziesz informacji o umowie cesji, na podstawie której miał on nabyć wierzytelność dochodzoną danym pozwem. Tą wierzytelnością będzie najczęściej np. umowa pożyczki, czy też umowa kredytu zawarta jakiś czas temu z bankiem lub np. umowa o korzystanie z abonamentu i telefonu zawarta z operatorem komórkowym. W tym wypadku bank oraz operator komórkowy są Twoimi wierzycielami pierwotnymi, natomiast fundusz miał od nich nabyć tę wierzytelność (wierzyciel wtórny).

Możliwość sprzedaży wierzytelności (umowa cesji) wynika z przepisów kodeksu cywilnego – zgodnie z art. 509 – wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

Umowa cesji jak każda umowa aby była skutecznie zawarta musi być podpisana przez uprawnione do tego osoby. Z uwagi na to, że przy takiej umowy cesji występują zazwyczaj osoby prawne – np. bank i fundusz sekurytyzacyjny, to ich sposób reprezentacji i krąg osób uprawnionych do reprezentacji może być dość mocno skomplikowany.

Zadaniem powoda powołującego się na nabycie wierzytelności jest wykazanie, że nabycie to było skuteczne – musi on wykazać cały ciąg uprawnień danej osoby do podpisania danej umowy. Jest to szczególnie istotne, jeżeli pozwany podniesie zarzut braku legitymacji czynnej.

Brak dopełnienia tutaj formalności przez powoda powinien skutkować oddaleniem powództwa w tej konkretnej sprawie.

Podsumowanie

Powyżej wskazaliśmy jedną z metod obrony przed pozwem z funduszu sekurytyzacyjnego, ale i jednocześnie każdego innego podmiotu, który nabywa wierzytelność na podstawie umowy cesji. Od razu musimy jednak dodać, że każda sprawa jest inna i wymaga odrębnej analizy – nie ma jednej złotej recepty. Jednakże podniesienie kilku zasadnych zarzutów zdecydowanie zwiększa szansę na wygraną.